پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت

تبریک می گویم تصمیم خودتان را گرفتید. می خواهید یک پاسیو جدید درست کنید. تصمیم خیلی عالی ای است. پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت علاوه بر جمع کردن خانواده ها و دوستان دورهم، فضای زندگی خانه را گسترش می دهد.ساخت و ساز و عملکرد سقف حیاط خلوت بسیار حیاتی است. با این حال، اغلب آخرین چیزی است که مردم در برنامه ریزی ساخت و ساز پاسیو به آن فکر می کنند.
در این مقاله ما قصد داریم به شما یک دید کلی مختصری از محبوب ترین انواع سقف های موجود برای پاسیو و حیاط خلوت یا سایبان حیاط منزل ، همچنین برخی از مزایا و اشکالاتی از هر یک از آنها را ارائه دهیم.  بنابراین شما می توانید تصمیم آگاهانه ای بگیرید.

پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت

پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت بیشتر در فضاهایی مانند گلخانه های ساختمانی کاربرد داشته و در طرح ها و رنگ های مختلفی موجود می باشند.کسانی که نور آفتاب برایشان مهم است و میخواهند ۱۰۰% نور داشته باشند می توانند از نورگیر های بی رنگ یا شفاف استفاده کنند . علاوه بر این از پوشش سقف پاسیو  حبابی می توان به عنوان اتاق نیز استفاده کرد، طرح ها و رنگ های موجود در پوشش حیاط خلوت، این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا با توجه به نوع رنگ بندی و دکوراسیون داخلی منزل ، بهترین و سازگارترین پوشش سقف پاسیو را انتخاب کرده و از آن استفاده کنند.

می توان گفت که تنها گزینه ممکن و اصولی برای پوشش سقف (طبقه اول) حیاط خلوت (پاسیو)در ساختمانها، استفاده از نورگیر های حبابی شکل(کوپل یاپایه وحباب)درابعادواندازه های مختلف (بسته به اندازه محل پاسیو یاحیاط خلوت)وتنوع رنگ بی نهایت می باشد تاضمن مطمئن بودن از آببندی (صد در صد آببند بودن با گارانتی)،عایق صوتی وحرارتی بودن وامکان استفاده از نور طبیعی خورشید درروز(برای روشنائی فضای داخل ساختمان در راستای صرفه جوئی درمصرف انرژی،به دلیل گران شدن انرژی درکشورما)،از مقاومت بالائی دربرابر اثابت اشیائ سنگین از طبقات بالاو همچنین ازبارپذیری بالائی (مانند تحمل برف و باران وتحمل وزن نفرجهت تعمیرو نگهداری سقف) برخوردار باشد واینکه بتوان از پاسیو به عنوان یک اتاق استفاده نمود.

پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت

خیلی از مشتریان به دنبال کم هزینه ترین سقف برای پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت می گردند .قطعا کم هزینه ترین پوشش برای سقف پاسیو مصالحی مانند ایرانیت و آردواز می باشد ولی تمام نور شما را میگیرد و علنا دیگر نوری ندارید. و همینطور که میدانید به صورت کامل آبندی نمی شود به این دلیل شرکت ما اصلا به مشتریانی که حتی دنبال پوشش سقف پاسیو ارزان با کمترین قیمت یا به عبارتی سقف حیاط خلوت ارزان میگردند چنین پیشنهادی نمی کنند . پیشنهاد شرکت سایه نما برای کم هزینه ترین پوشش  نورگیر داشتن ۹۵% نور از استفاده از پوشش پلی کربنات برای سقف پاسیو طبقه اول یا سقف نورگیر می باشد. سقف پاسیو با پوشش پلی کربنات به این صورت اجرا می شود که در زیر آن کلاف آهن کشی نموده و بعد از ضد زنگ و رنگ آمیزی روی آن پوشش پلی کربنات دوجداره یا چند جداره اجرا می شود . دقت شود که پلی کربنات ها دارای تنوع رنگ بسیاری می باشد. برای شستو شوی سقف پاسیو یا حیاط خلوت و همچنین تهویه  هوا از دریچه آلومینیومی استفاده می شود به همراه جک و دسته جک دریچه برای راحت باز و بسته شدن دریچه.

سقف نورگیر حبابی چیست ؟

سقف نورگیر حبابی قطعات پیش ساخته به اندازه های استاندارد مربع ، مستطیل شکل و حباب ، به شکلهای مسطح ، کمانی ، گنبدی و مخروطی است که برای وارد کردن بیشترین نور طبیعی به فضای مورد نظر و استفاده به عنوان نورگیر ساختمان کاربرد دارد .

به کارگیری نورگیر حبابی (کوپل) به عنوان پوشش سقف حیاط خلوت ، سقف استخر ، پارکینگ اتومبیل و غیره ، یکی از روشهای نوین در صنعت ساختمان به شمار می آید . نورگیرهای سقفی چندین برابر پنجره عمودی با اندازه یکسان نور روزانه تامین می کنند . همچنین نور حاصل از یک نورگیر به صورت یکنواخت در اتاق منتشر شده , احتمال بازتاب کمتری دارد و حریم خصوصی را کمتر به مخاطره می افکند .

پیشنهاد سایه نما به شما:مطالعه مقاله نورگیر حبابی  میباشد.

پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت

انواع پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت :

نورگیر های سقفی به دو مدل در شرکت سایه نما اجرا می گردند.یک نوع آن به صورت  پوشش با ورق پلی کربنات می باشند . که بدلیل مقاومت بالای آن حدود ۲۵۰ برابر شیشه  ، همچنین حالت ارتجاعی آن باعث نشکن بودن ، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش UV ، رنگ شفاف و بی رنگ ورق پلی کربنات تقریبا ۹۰% نور پاسیو و حیاط خلوت را در اختیار ما گذارد و همچنین قیمت مناسب آن باعث شده است که پوشش مناسب و محبوبی بحساب  آید . مدل دیگر پوشش حبابی یا سقف نورگیر حبابی است که به دلیل استفاده از پایه فایبر گلاس تا حدود مناسبی عایق گرما و سرما محسوب می شوند و همچنین بعلت استفاده از ورق اکریلیک ( پلی گلاس ) میزان انتقال نور مناسب را دارند که با شاسی کشی مناسب حدود ۸۵% نور پاسیو و حیاط خلوت را در اختیار ما می گذارند . و مزیت آن نسبت به ورق های پلی کربنات زیبایی آن و کاملا آب بند بودن (همراه با گارانتی معتبر شرکتی) می باشد.

همچنین این نورگیر ها تنوع رنگ بسیار بالایی را دارد و همچنین بعلت باز شو بودن نورگیرهای حبابی و پلی کربنات ما قابلیت تهویه هوا و در صورت نیاز شستشوی این نورگیرهای سقفی را داریم .مسقف کردن سقف حیاط خلوت و پاسیو یکی از مهترین عواملی است که باعث افزایش فضای مسکونی شما می شود و از فضای آن می توان بعنوان آشپزخانه دوم ، اتاق بچه ، کتابخانه ، گلخانه و … استفاده نمود .

پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت

۱۱ مورد ازالزامات مربوط به حیاط خلوت در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان

۱- در ســاختمانهای مسکونی در صورتی که سطوح ساخته نشده زمین برای مصارف ضروری دیگری چون پارکینگ و رامپ )توقفگاه و شــیبراهه) منظور نشده باشد باید به صورت فضای سبز و آبنما و محل بازی بچه ها استفاده شود.

۲- حیاط خلوت واقع در ســاختمان جنوبی باید با دیوار و نرده یا حصار فضای ســبز از معبر عمومی جدا گردد.

۳- در ساختمانهای جنوبی باید طبقات به حیاط اصلی راه داشته باشند و کلیه سطوح و دیوارهای جانبی حیاط نماسازی شود.

۴- اگر پاسیو با مصالح شفاف مسقف شود، پیشبینی بازشوهای مناسب و کافی جهت تهویه طبیعی آن الزامی است.

۵- کف تمامی حیاط های داخلی باید دارای شیب بندی مناسب و سیستم دفع آبهای سطحی باشــد. حیاط داخلی که برای تأمین نور و تهویه اتاق است نباید تا فضای توقفگاه (پارکینگادامه یابد.

۶- برای زمین های با مساحت بیشتر از ۲۰۰ متر مربع حیاط داخلی به اندازه حداقل ۶ درصد مساحت زمین الزامی است.

۷- اگر حیاط خلوت برای تأمین نور آشپزخانه باشد باید حداقل ۶ متر مربع مساحت و حداقل ۲متر عرض داشته باشد.

۸- حداقل مســاحت حیاط داخلی برای زمینهای کمتر از ۲۰۰ متر مربع، به اندازه ۳ درصد مساحت زمین است.

۹- حیاط محصور و گودال باغچه برای تأمین نور و تهویه باید حداقل ۹ متر مربع مســاحت و حداقل ۳ متر عرض داشته و نباید دارای سقف باشد.

۱۰- اگر دو واحد مجزا از یک حیــاط داخلی نور و تهویه میگیرند، فاصله دیوارهای پنجره های مقابل آنها از یکدیگر نباید کمتر از ۶ متر باشد.

۱۱- در مواردی که آشپزخانه و اتاق دو واحد مسکونی مستقل و یا آشپزخانه آنها ، از یک حیاط خلوت نور میگیرند، فاصله پنجره های مقابل آنها نبایستی کمتر از ۴ متر باشد

سقف نورگیر

قانون پوشاندن سقف حیاط خلوت

پاسیو و حیاط خلوت جزء مشاعات ساختمان محسوب میشود ولی به جهت اینکه در واحد شما قرار دارد امکان استفاده واحد های دیگر وجود نخواهد داشت لذا برای مسقف کردن سقف نورگیر نیاز به کسب اجازه از سایر  واحد ها  و مدیریت ساختمان الزامی میباشد.

طبق قانون تملک آپارتمان ها  ماده ۴ و تبصره ۳ : چنانچه چگونگی استقرار حیاط ساختمان یا تراس یا پاسیو و حیاط خلوت مجموعه به گونه ای باشد که تنها از یک یا چند واحد مسکونی، امکان دسترسی به آن باشد، هزینه حفظ و نگهداری آن قسمت  و استفاده از آن قسمت به عهده آن واحد است.  و سایر واحد ها از آن پاسیو و حیاط خلوت ها حق استفاده ندارند (اصلاحی و الحاقی بموجب قانون اصلاح قانون تملک آپارتمانها مصوب ۱۳۷۶) 

نورگيري كه پايين ساختمان و معمولا بصورت پاسیو و حياط خلوت است ، زماني كه در اختياز يكي از  واحدها  قرار گرفته  باشد اگر تا ارتفاع  واحد  مورد نظر با سقف كاذب پوشانده شود از اين لحاظ كه مزاحمتي  براي  ساير  واحدها ايجاد نميكند ، و با کسب اجازه سایر واحد ها و مدیریت ساختمان باشد   منع قانوني ندارد.

با اين حال چنانچه مالك مورد بحث  بدون کسب رضایت و موافقت سایر واحدها و مدیریت ساختمان سقف واقعي و معمولي از جنس آجر و گچ و سقف کاذب  تا ارتفاع آپارتمان خود  در حياط خلوت ايجاد كند  هم از جهت  قانون  تملك آپارتمانها  و هم از حيث مقررات شهرداري مرتكب خلاف شده است . و توسط سایر واحدها قابل پیگیری در مراجع قضایی میباشد .

پس نتیجه میگیریم محوطه پاسیو و حیاط خلوت  جزء مشاعات ملک است مالک  یا سایر واحد ها یا فرد دیگری حق تصرف انحصاری یا دخل و تصرف و ساخت و ساز در آن را ندارد فقط ان واحد مزبور که پاسیو و حیاط خلوت درآن قراردارد حق استفاده دارد  در صورت پوشاندن سقف بدون اجازه از سایر واحد ها  ,  مالکین دیگر دیگر واحدها  می توانند با مراجعه به مراجع قضایی و طرح دعوی یا شکایت از اقدامات غیرقانونی وی جلوگیری کنند.

درضمن یادآوری کنیم در شهرداری هیچگونه ایین نامه و یا تبصره مربوط به منع پوشاندن سقف کاذب  پاسیو و یا حیاط خلوت نمیباشد . در صورت اطلاع شهرداری فقط خواستار جلب رضایت سایر واحد ها برای پوشاندن سقف پاسیو میباشد . در غیر اینصورت متخلف از طریق شهرداری به مراجع قضایی معرفی خواهد شد .

 

هم اکنون میتوانید ویدئویی از پوشش سقف پاسیو طبقه اول را آنلاین مشاهده بفرمائید.

 

 

اگر قصد تغییر پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت ، بازسازی ، آب بندی یا تغییر دکوراسیون سقف نورگیر پاسیو یا حیاط خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به متخصصین شرکت سایه نما مراجعه کنید. 

مشاهده نمونه کارهای پوشش سقف پاسیو و سقف حیاط خلوت