پوشش گلخانه
02
دی

پوشش گلخانه

4.5/5 - (2 امتیاز)
ورقهای پلی کربنات دوجداره و همچنین نوع ضخیم کرکره ای آن در حال حاضر برای پوشش گلخانه رواج زیادی دارد. نوع دو جداره آن که برای پوشش دیواره مناسب است قیمتی تقریبا معادل شیشه دارد اما نوع کرکره ای آن که برای پوشش سقف گلخانه بسیار مناسب است از شیشه گرانتر است. با وجود اینکه پلی کربنات قابلیت انتقال حرارت کمتری نسبت به شیشه دارد و هزینه‌های انرژی مصرفی را کاهش میدهد اما قابلیت انتقال نور کمتری نسبت به شیشه دارد. همچنین به دلیل نفوذ پذیر بودن فضای خالی بین دوجداره آن پس از مدتی شروع به کدر شدن مینماید و از قابلیت انتقال نور آن باز هم کاسته میشود. البته اگر ورقهای پلی کربنات به درستی نصب و آب بندی نگردد و رطوبت به فضای خالی بین آن راه پیدا کند باعث ایجاد فضای مناسبی برای تشکیل انواع آفت نیز میگردد .
پوشش گلخانه
همچنین عمر مفید ورقهای پلی کربنات از شیشه کمتر است. بدیهی است با در نظر گرفتن جمیع جهات و مخصوصا هزینه‌های اولیه و ثانویه پوشش پلی کربنات برای گلخانه‌های تجاری که سوددهی اهمیت اول طرح را دارد پوشش مناسبتری از شیشه می‌باشد. در برخی از گلخانه‌های تجاری جهت صرفه جویی در هزینه‌های اولیه برای پوشش دیوارها از پلی کربنات و برای پوشش سقف از پلاستیک استفاده میگردد. اما در گلخانه‌های تحقیقاتی آموزشی که کیفیت اجرا، آب بندی بهتر، عمر طولانی تر و بهره برداری راحتتر دارای اهمیت بیشتری است. لااقل برای پوشش سقف شیشه گزینه بهتری نسبت به پلی کربناتهای دو جداره محسوب می‌گردد .

پوشش سقف گلخانه

مزایای پوشش گلخانه با ورق پلی کربنات چیست؟

1) کاهش مصرف سوخت 40% تا 55%

2)  عدم اشتعال

3)  سهولت نصب و عدم خسارت به ورقها به هنگام نصب

4)  مقاومت در مقابل بادهای خیلی شدید و قابلیت ضربه پذیری

5)  گارانتی ده ساله

6)  به هنگام وزیدن باد شلاق نمی‌زند.

7)  عدم نصب سفت کن در داخل ناودانیها و …

😎 خنثی نمودن فشار منفی یا مکش به هنگام وزش باد به علت باز نمودن تعدای از  پنجره‌ها

9)  حذف دیوار چینی به ارتفاع پنجاه سانتیمتر محیط گلخانه

10)  قابلیت گذردهی نور 79%

11)  مقاومت در مقابل تگرگ

پیشنهاد شرکت سایه نما به شما:مطالعه مقاله ورق‌های پلی کربنات میباشد.

مقاومت بسیار بالای ورقهای پلی‌کربنات نسبت به روکش‌های معمولی (پلی‌اتیلن فیلم) و همچنین وزن سبک آنها باعث تقاضای روزافزون آن به عنوان پوششی مناسب در صنعت گلخانه گردیده است. خاصیت عایق بودن ورقهای پلی‌کربنات و تبادل حرارتی کم با محیط موجب می‌شود در زمستان و تابستان انرژی کمتری مصرف شود و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر باشد. از دیگر مزیتهای استفاده از ورقهای پلی‌کربنات در صنعت گلخانه‌سازی این می‌باشد که دوام آنها بیش از ده سال می‌باشد و این در حالتی است که گلخانه‌هایی که با روکش پلی‌اتیلن فیلم پوشش داده شده‌اند، در اثر عوامل جوی مانند خورشید و باد و باران و برف و … آسیب می‌بیند و هر شش ماه یا یک سال نیاز به تعویض دارد که همین امر سبب اتلاف سرمایه، وقت و انرژی فراوان می‌گردد.