ورق پلی کربنات

به دلیل دو جداره بودن ورق های پلی کربنات عایق خوبی محسوب شده و خود نسبت به نایلون  ۵۰ درصد پرت حرارتی را کاهش می دهد. این موضوع باعث ثبات حرارتی و گرمای یکنواخت و همیشگی گلخانه ها شده که خود منجر به رشد بهتر گیاهان گردیده و مدت زمان فصل رشد گیاهان را افزایش می دهد و با کاهش اتلاف گرما با یاری گرفتن از ورقهای دوجداره پلی کربنات در فصل سرما می توان گلخانه را گرم نگه داشت. بنابراین گزینه مناسبی جهت  پوشش گلخانه نیز میباشد.

 

پیشنهاد ما به شما :مطالعه مقاله پوشش گلخانه  میباشد.

 

R-Value میزان مقاومت یک عایق در برابر شارژ حرارتی است هر چند این عدد بزرگتر باشد یعنی عایق بهتری است.

طبق جدول زیر ورق پلی کربنات دو جداره از نظر عایق بودن به مراتب از شیشه و فیلم پلی اتیلن بهتر است:

نوع پوششPc دوجداره ۶ میلیمترشیشهPE یک لایه
R-Value۱/۶۴۰/۹۱۰/۸۳

پوشش سقف سازه فضایی

ورق پلی کربنات دارای یک لایه خالص مواد ضد UV به ضخامت ۰۵ میکرون است و دانسیته یک بوده که در نتیجه وزن مواد ضد / پلی کربنات ۲ UV مورد استفاده در هر متر مربع این ورق در حدود ۶۵ گرم می باشد یعنی حداقل مقدار مواد ضد UV ورق پلی کربنات دو برابر بهترین نایلون و پلی اتیلن است. ضمن اینکه چون موادضد UV معمولاً با مواد پلی اتیلن مخلوط می گردد اشعه ی UV به هر حال وارد جسم نایلون شده و ممکن است علی رغم جذب عمدۀ آن توسط مواد ضد UV باز هم مواد اصلی را تخریب نماید که این خود باعث کاهش عمر پوشش خواهد بود. ولی در مودر ورق پلی کربنات چون مواد ضد UV به صورت یک لایه مجزا روی ورق قرار می گیرد. مواداصلی آن آسیب کمتری خواهند دید. وجود یک لایه خالص مواد ضد UV باعث فیلتر شدن اشعه مضر UV شده که این موضوع باعث بهبود رشد گیاهان خواهد شد.

استحکام ورقهای پلی کربنات دوجداره در حدود ۶۵ برابر شیشه می باشد. و این موضوع هزینه نگهداری گلخانه را نسبت به شیشه و فیلم پلی اتیلن که در مقابل کستگی و سوراخ شدن و پاره شدن آسیب پذیرند کاهش خواهد داد. ورقهای پلی کربنات در برابر تگرگ هم بسیار مقاومبوده و نیازی به حفاظ و نگرانی کشاورزان در  مواقع بروز عوامل جوی شدید مثل باد و باران طوفان و تگرگ نخواهد داشت .

پوشش سقف با ورق پلی کربنات

از مزایای دیگر ورقهای پلی کربنات دو جداره عبارتند از:

شفافیت بالا ،مقاومت ضربه ای بالا، مقاومت گرمایی خوب، پایداری ابعاد قابل توجه، خواص خوب عایق حرارتی ،بازیافت آسان ،فرایندپذیری عالی، ۱۲ درصد قابلیت ذردهی نور ،جایگزین خوب برای شیشه، پایداری رنگی،سبکی وزن، مقاومت در برابر مواد و عوامل شیمیایی و آب وهوایی، انعطاف پذیری نصب و حمل ونقل آسان و کم خطر، قابلیت چاپ و نقش پذیری، اره کاری، برش سوراخ کاری، حکاکی و نیز برش و حک لیزری در دمای اتاق در برابر اسیدهای معدنی و آلی و بازی رقیق. عوامل کاهنده و اکسیدکننده نمک های اسیدی و خنثی، روغن های حیوانی و گیاهی و هیدروکربن های حلقوی و آلی آروماتیک و مواد شوینده مقاومت نسبتاً خوبی دارند.
بهینه سازی مصرف انرژی، پایین بودن وزن مخصوص و خواص نوری. خواص مکانیکی چشم گیر مشخصات منحصر بفردی است که در مورد ورقهای پلی کربنات قابل طرح است.۱/۵ متر مکعب گاز به ازای هر متر مکعب از سطح / ورقهای پلی کربنات چند جداره باعث کاهش پوشش داده شده نسبت به استفاده از شیشه می باشد.ورقهای پلی کربنات نه تنها در برابر گرما بلکه در برابر اصوات نیز عایق مناسبی محسوب می شود.

ضخامت بر حسب میلیمتر۶۸۱۰۱۲۱۴
کاهش میزان صدا بر حسب دی سی بل۱۸۱۸۱۹۲۱۲۲

پوشش سقف با ورق پلی کربنات