سقف کاذب
10
شهریور

سقف کاذب

5/5 - (1 امتیاز)

سقف کاذب سقفی است که به اسکلت اصلی‌ساختمان متصل بوده و بار آن به سازه اصلی وارد می‌شود. بدین ترتیب بین سقف‌کاذب مذکور و قسمت زیرین سازه اصلی ساختمان، فضای خالی به وجود می‌آید. این سقفها می‌توانند، صاف و یا به شکلهای مختلف ساخته شوند. سقف کاذب می‌تواند بصورت گچی چوبی فلزات رنگین پی وی سی شیشه ای، آهنی ورق‌های فلزی روکش دار آلومینیومی‌کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجراء به صورت واحد و یا با هم را داراست. حضور سقف کاذب در ساختمان دغدغه پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف را از بین می‌برد که یکی از ویژگیهای این رشته ساختمانی نیز هست.
سقف کاذب در مواردی که ذکر می‌شود قابلیت خود را بروز می‌دهد :عبور تاسیسات -آکوستیک کردن دکوراتیو سبک کردن ساختمان در برجها هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و…پوشش مهمترین کارکرد سقف کاذب است، بعد از آن دکوراتیو و رنگ آمیزی ونورپردازی قرار می‌گیرند.

دلایل استفاده از سقف کاذب

سقف‌های کاذب عموماً به دلایل زیر به کار گرفته می‌شوند :
عایق حرارتی مناسب
عایق صوتی مناسب
محلی برای عبور کانال‌های کولر و لوله‌های تأسیساتی
پنهان کردن نمای بد زیر برخی سقف‌ها ) بدلیل بیرون زدگی تیرها و خرپاها(
کوتاه کردن ارتفاع سقف برخی قسمتهای ساختمان به جهت نورپردازی و

سقف کاذب

انواع سقف کاذب

سقف کاذب با رابیتس و اندود
این نوع سقف متداول ترین نوع سقف کاذب می‌باشد .رابیتس ورق فولادی مشبکی است که با مفتول یا سیم آرماتور بندی به صورت دو لایی بهشبکه فرعی متصل می‌شود. ویژگی اصلی رابیتس آن است که عمده ملات‌ها به آن می چسبد و ترک بر نمی‌دارد. رابیتس در دو نوع سطح و برجسته از ورق گالوانیزه ساخته میشود . نوع برجسته در دهانه‌های بزرگتر بکار می‌رود. جهت اندود کاری روی کانال‌های کولر و تأسیسات نیز از رابیتس برای اتصال بهتر اندود استفاده می‌شود .
سقف کاذب آکوستیک
اصولا آکوستیک یک نوع ایزوله صوتی است، که با مصالح مختلف ساخته شده و در مکان هایی که نباید صوت تولید پژواک نماید مانند سالنهای سخنرانی، سینما و … استفاده می‌شود .
برای جلوگیری از تشدید صوت از مصالح زیر می‌توان استفاده کرد :
پارچه بصورت چین دار
پلاک‌های گچی
پلاک‌های چوبی
ورقه‌های مقوایی فشرده به رنگ سفید و سوراخدار که در بازار به نام ” آکوستیک” معروف
هستند . ( این ورقها بصورت کام و زبانه به یکدیگر و به وسیله درخت فلزی یا میخ ریز به زیر سازیچوبی متصل می‌شوند . (در مکان‌های خاص مانند استودیوها و … از ورقه‌های آکوستیک با یک لایه پشم شیشه و ورق آلومینیوم استفاده می‌شود .
سقف کاذب آلومینیومی
در این نوع سقف کاذب وسایل اتصال همگی از فولاد گالوانیزه هستند و فقط پوشش آن ازجنس آلومینیوم بوده، که پشت آنرا عموماً با پشم شیشه پر کرده اند .
سقف کاذب چوبی
قبل از اجرای لمبه کوبی دور سقف با چهار تراش مناسب کلاف کشی و تراز شود. شبکه اصلی این نوع سقف کاذب از فولاد یا چهار تراش چوبی و شبکه فرعی آن باید از چوب باشد. لمبه‌های چوبی از چوب نراد خارجی )روسی یا مشابه آن( می‌باشند .سقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچیکلیه قطعات مورد استفاده در این نوع سقف‌ها عموماً از جنس آلومینیوم هستند . قطعات گچی را می‌توان روی شبکه چوبی نیز پیچ و یا میخ کرد .
مزایای سقف کاذب گچی عبارتست از :
• سبکی: سقف‌های نمایان دارای ابعاد ۲1 × ۵/۲1 × 1 سانتیمتر به وزن 2۱ کیلوگرم در ۵/ متر مربع می‌باشد. سقف‌های پنهان به ابعاد ۲1 × ۵/۲1 × ۱ سانتیمتر به وزن 2۱ کیلوگرم در متر مربع می‌باشد .
• نصب سریع و آسان: سیستم پیش ساخته و اتصالات آلومینیومی‌به کار برده شده سبب می گردد که نصب این محصول با سرعت بسیار و به سهولت انجام گیرد .
•سهولت در ایجاد طرحهای متنوع .
• مقاوم بودن در برابر آتشسوزی و عدم ایجاد دود .
• قابل تعویض بودن قطعات .
• سهولت در ایجاد طرح‌های متنوع .
• با پرداخت جزئی آماده رنگ کاری هستند .
• ثبات رنگ: بدون تغییر رنگ سال‌های متمادی ثبات خود را حتی در برابر نور خورشید نیز حفظ می‌نماید .
• ضربه پذیری: به علت داشتن فیبر صنعتی در سقف‌های پنهان و توری پلاستیکی در سقف های نمایان، در برابر هر گونه ضربه اتفاقی دارای انعطاف لازم است .
• مقاوم در برابر صدا: به علت ساختار خاص خود برای ساختمان‌های مسکونی، محیط‌های عمومی‌و سالن‌های بزرگ بسیار مناسب می‌با شد .- تهویه: سقف‌های گچی، حرارت و رطوبت را تنظیم و محیط را برای زندگی و فعالیت مطلوب می‌نمایند .
• سازگار با محیط زیست: به علت عدم وجود مواد زیان بخش هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند .
• سقف کاذب فایبر گلاس و پلاستیک
• سقف کاذب با ورقه‌های نی فشرده )کانتکس (
•سقف کاذب با ورقه‌های آزبست سیمان

آشنایی با انواع سقف کاذب

1- سقف کاذب – تایل با نگهدارنده نمایان(یکی از بهترین نوع پوشش برای سقف کاذب است) . انواع آن هم بستگی به نگهدارنده وجنس پوششی آن است . قطعات )تایل و نگهدارنده ( از بیش تعین شده با ابعاد معین ، به ناممشبک و آرمسترانگی و مینرال وبطور صحیح آن کلیک نامیده می‌شود . در موارد دیگر آنمشبک صحیحتر است
متریال پوششی در این نوع سقف کاذب باید مضربی از طول و عرض شصت سانتیمتری باشد و نوع جنس آن به سفارش کارفرما است . مانند : الیاف فشرده و پلاکسی گلاس ) طلق ( وگچی و چوبی و آلومینیومی‌و یا موارد پیشنهادی دیگر باشد .این نوع سقف کاذب بصورت آویزانی اجراء میگردد . که بهترین آویز مفتول گالوانیزه است
. نگهدارنده آلومینیومی‌هم بهمین ترتیب اجرا ء میگردد ولی با اندکی تفاوت که بدین صورت می‌توان بیان کرد . که بر روی بدنه آن هیچ گونه شیار وزبانه وجود ندارد ، سپری )نگهدارنده ( در طول معین تولید شده و بعداز رنگ شدن در طول شش وپنج ویا حتی کمتربه محل اجراء آورده می‌شود . و آن وقت به طول معین طراحی شده برش می‌خورد و نصبمیگردد .
تنوع رنگ در سپری آلومینیومی‌بیشتر است و تنوع در تولید شکل ظاهری آن است، که اینمورد مزیت در این نوع سقف کاذب است .این نوع سقف کاذب را در ارتفاع ، بهتر است با زیر سازی آهنی ( پروفیل ( اجرء گردد. اینشرایط بستگی به محیط ومساحت اجرایی دارد . مانند ارتفاع از کف ، بلندی پشت سقفکاذب تا سقف اصلی ) برای بیش از دو متر ( و ….ولی در موارد اجسام سنگین تر اجراء آن محتاج به زیر سازی جدا است .این سقف کاذب در حال حاضر از رایج ترین نوع سقف کاذب در داخل کشور است .تایل ) با نگهدارنده مخفی یا پنهان(این نوع سقف کاذب مانند دیگر سقفها عمل زیر سازی و آویز گرفتن از سقف اصلی را دارد.در سطح تراز ویا شیب دار کار می‌شود و زیر سازی آن از جنس گالوانیزه است.
در موارد خاص که از اسکلت آهنی استفاده میگردد ، مانند ارتفاع بلند از سقف اصلی و شیب دار بودن و در سقف‌های ترکیبی و یا عبور تاسیسات از زیر سقف اصلی و یا افزایش چراغهای روشنایی و ….در نگهدارنده آشکار ، به سازه مورد نظر سپری گفته میشود که با مقطع حرف انگلیسی تیتولید می‌گردد ) بصورت آلومینیومی‌( و قابل رنگ آمیزی در سلیقه‌های مختلف است درسپری گالوانیزه رول فرم شده هم انتخاب رنگ وجود دارد .خود تایل از جنس آلومینیومی‌وگالوانیزه ویا چوب و پی وی سی و کامپوزیت و یا ……میتواند باشد و فرم شکل آن نیز در تولید به دلخواه طراح وکارفرما وتولید کننده است.

سقف کاذب آسمان مجازی

آسمان مجازی  در واقع نوعی آسمان مجازی برای منزل و محل کار شما می‌باشد. که بدون هیچ گونه خرابی و یا عملیات بنای خاص بروی سقف شما نصب می‌شود.و حاوی تصاویر بیرونی و زیبا از محیط بیرون ، درختان ، آسمان :گلها و غیره می‌باشد. این تصوایر را کاملا در اختیار شما بوده و به وسیله شرکت و شما طراحی می‌شود تا محیط دلنشین و آرام بدنه دغدغه شهری را برای شما به وجود آوریم ابرارسازه به فضاها با ایجاد آسمان مجازی روح می‌بخشد.

فضاهایی از جمله اتاق همایش “اتاق جلسات وبیمارستانها :رادیولوژی داروخانه آزمایشگاهها”آشپزخانه راهرو”تجاری “اداری”مسکونی”و غیره… مناسب این نوع سقف کاذب می‌باشد.

آسمان مجازی